Darmowe porady architekta wnętrz

with Brak komentarzy

Wczoraj, w naszej pracowni odbyły się darmowe porady architekta wnętrz. Najczęstsze pytania dotyczyły tego, w jaki sposób funkcjonalnie urządzić kawalerkę.

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas.

Aby odpowiednio przygotować się do projektu swoich wymarzonych czterech kątów należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań takich jak:

  • Na czym najbardziej mi zależy: osobna kuchnia czy sypialnia a może wanna w łazience?
  • Przez jaki czas planuję tam mieszkać?
  • Jaki jest mój budżet?
  • Dla ilu osób przeznaczone jest mieszkanie?

To tylko kilka pytań, które powinniście sobie zadać w momencie planowanego remontu lub zakupu.

O czym powinniśmy pamiętać aranżując przestrzeń?

Należy pamiętać o używaniu jasnych kolorów zarówno mebli, ścian jak i dodatków, które optycznie powiększą pomieszczenia. Ważne jest aby zwrócić uwagę na strony świata, na to w jakich godzinach i pod jakim kątem pada światło. Jeśli mamy duże okno w kawalerce, możemy pokusić się o kontrasty kolorystyczne.

W zależności od układu pomieszczenia, ilości okien i potrzeb, możemy wydzielić pewne strefy a nawet pokoje. Idealnymi rozwiązaniami do kawalerek są przepierzenia , suwane ściany lub najzwyklejsze ścianki z gips kartonu (tu należy uważać aby nie stworzyć malutkich, niefunkcjonalnych pomieszczeń). Podziału możemy dokonać również za pomocą mebli np. odwracając sofę tyłem do kuchni lub łóżka, wstawiając regał na książki.

Bardzo ważne, aby mimo małej powierzchni, wydzielić odpowiednie strefy: dzienną i nocną. Czasem zlewają się one w jedno, ale za pomocą kilku trików możemy je określić. W bardzo niewielkich pomieszczeniach możemy zastosować podział z delikatnych tkanin w formie zasłon, rolet. Dzięki temu, wnętrze optycznie będzie przestronne a na noc wystarczy zasunąć zasłonę aby stworzyć intymną przestrzeń.

Najlepszym Waszym przyjacielem jest lustro! Duże, optycznie powiększy pokój i dodatkowo go rozświetli jeśli będą się od niego odbijały światła. Wszelkiego rodzaju powierzchnie szklane, satynowe o jasnej kolorystyce sprawią, że Wasze mieszkanie będzie wyglądało na przestronniejsze.

W małych pomieszczeniach najważniejsza jest funkcjonalność, więc wybierając jakiekolwiek meble, należy dwa razy się zastanowić czy na pewno dany stół nie będzie zbyt duży, czy sofa narożna jest mi aż tak bardzo potrzebna do szczęścia i czy ten bujany fotel od babci nie może poczekać na większe mieszkanie 🙂

Zagadnień związanych z projektem małej przestrzeni jest wiele! Co Klient, to inny gust, koncepcja, wymagania. Ale od czego są projektanci 🙂