Urządzamy małą łazienkę.

with Brak komentarzy

Przy projektowaniu niewielkich przestrzeni, ważne jest przeanalizowanie własnych potrzeb oraz dokładne rozplanowanie miejsca dla każdej rzeczy.

W tym celu należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które przygotowaliśmy dla naszych Klientów:

 1. Ile łazienek znajduje się w domu/mieszkaniu?
 2. Ilu jest domowników?
 3. Czy wolimy prysznic czy wannę?
 4. Czy wanna z funkcją prysznica?
 5. Pralka w łazience?
 6. Miejsce do przechowywania w łazience?
 7. Bidet / bidetka?
 8. Umywalka stawiana na blacie czy wpuszczana w blat?
 9. Baterie natynkowe czy podtynkowe?
 10. Jakiego typu łazienki podobają się Państwu?
 11. Jaki mamy budżet na wykonanie łazienki?

Dzięki odpowiedziom  na tych kilka pytań, jesteśmy wstanie przystąpić do wykonywania pierwszych projektów funkcjonalnych. Łazienka zazwyczaj jest tym najtrudniejszym elementem całej aranżacji, oczywiście ze względu na jej wielkość, dlatego też to właśnie najczęściej z tym pomieszczeniem nasi Klienci mają największy problem 🙂

W tego typu pomieszczeniach, dużo większą uwagę należy przywiązywać do szczegółów, ponieważ zazwyczaj nie możemy spojrzeć na całość z daleka. Ważnym, a wręcz dla nas najważniejszym elementem, jest duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń, odbije światło rozjaśniając całe pomieszczenie. Powinno być umieszczone naprzeciw drzwi wejściowych, wtedy da nam poczucie przestrzeni, nawet w bardzo małej łazience. Aby uprzyjemnić sobie troszkę życie, można zamontować pod taflą lustra matę elektryczną, która spowoduje, że na lustrze nie osadzi się nam para wodna.

Przy doborze umywalki, powinniśmy zwrócić uwagę na jej wielkość, głębokość oraz dobierać ją razem z baterią. Płytka umywalka z wysoko zamontowaną wylewką może zachlapać nam całe ubranie i wszystko wokół. Zbyt nisko zamontowana bateria, spowoduje problem nawet podczas prostej czynności mycia rąk. Wysokość zamontowania umywalki czy też baterii zależy od naszego wzrostu. Standardowo krawędź powinna się znajdować na h=85cm. Przy wzroście ponad 170cm spokojnie może to być 90cm.

Obecnie wiele firm daje nam morze możliwości wyposażenia małych łazienek od gotowych rozwiązań całego pomieszczenia po sprzęty, które możemy w dowolny sposób kompletować. Ale najważniejsze jest aby mieć dobry pomysł i konsekwentnie go realizować, ponieważ łazienkę mamy na lata a wykonywanie jej częstego remontu może wiązać się z mocnym nadwyrężeniem naszego budżetu 😉

 

Kilka dodatkowych i istotnych uwag 🙂

 • Ważnym elementem jest oświetlenie. Powinno być kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Najlepsza barwa światła do łazienki to światło białe ciepłe.
 • Jeśli dysponują Państwo większym budżetem dobrze jest wykonać meble na wymiar co doda łazience funkcjonalności i sprawi że wykorzystamy każdy jej centymetr.
 • Wybierając prysznic/brodzik/kabinę powinniśmy wejść najpierw do wybranego modelu w konkretnym wymiarze aby sprawdzić czy jest on dla nas wystarczający.
 • Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, które jest wystarczające do ocieplenia małej łazienki a nie zabiera miejsca.
 • W strefie mokrej uważajmy na to jakie płytki dobieramy. Wszelkiego rodzaju struktury w macie są trudne do wyczyszczenia. Pamiętajmy o miejscu na kosmetyki przy wannie czy prysznicu – wieszanie plastikowych półek może odebrać naszej łazience cały urok.
 • Zwróćmy uwagę na miejsce na ręczniki, często potem brakuje nam miejsca aby je powiesić, zwłaszcza w strefie z umywalką.
 • Przy małym mieszkaniu w łazience powinno znaleźć się miejsce na kosz na pranie, przechowywanie środków chemicznych kosmetyków a nawet ręczników.